הדגמה של רובוט מודד חום בצל התפשטות נגיף הקורונה, איטליה, אוגוסט 2020(צילום: GettyImages)

הקורונה עוד כאן. בערך

יש שרת בריאות מקצועית ומודעות ציבורית למחדל המתמשך, אבל יש גם קורונה והמסיכות לא הלכו לשום מקום: קפיצה בזמן לספטמבר 2021

18/09/2020

גם בעוד שנה מהיום לא תתרגלו לתחושת המחנק של המסכות הכירורגיות בימים החמים של ספטמבר, אם תהיתם. חלפו כמעט שנתיים מאז שהעולם נחשף לנגיף הקורונה, אך מלבד עודפי מכונות ההנשמה שנותרו בבתי החולים, גם האפקט החברתי של המסכות עוד נותר בשטח. משרד הבריאות אמנם הסיר רשמית את חובת העטיה כבר לפני חצי שנה, אך במקומות ציבוריים רבים מבקשים להמשיך ללכת איתן לכל סכנה שלא תבוא. לצד צו האופנה המחייב אחרי שכל רשת אופנה שמכבדת את עצמה השיקה קולקציית מסיכות, נראה שרחובות תל אביב בתשפ"ב הרבה יותר ממוסכות מאשר בערב ראש השנה תש"פ (ורק נהיה חם יותר...).

בכל מקרה, בימים האחרונים הרגשתי קצת לא טוב. שילוב של צינון וכאב בגרון. זה קורה לי לפעמים בעונות מעבר, אך בעקבות ההמלצה של משרד הבריאות לבדיקה נגיפית בכל מקרה חשוד, ביצעתי אחת עכשיו. התשובה שהתקבלה תוך שתי דקות היתה שלילית, כמו שהנחתי. בגלל שהחיסון לקורונה עוד לא נראה באופק (מצטער לבשר), הורה ראש שירותי בריאות הציבור לקופות החולים להמשיך במאמץ לקטיעת שרשראות ההדבקה. לפי הערכות, בשלב הזה כמחצית מהאוכלוסייה כבר נדבקה בקורונה, ומכיוון שאנחנו מתקרבים ליעד של חיסון העדר הוחלט לבטל את כל ההגבלות ופשוט לגלות יותר אחריות ולהיבדק.

העובדה שמי שמבצע את הבדיקה הוא רובוט שגם בוחן אותה לאחר מכן, האיצה מאוד את התהליך. גם הפיזור של המכונות, כמעט בכל מרכז מסחרי, מאוד נוח. ככה, הרופאים יכולים להמשיך בעבודתם ממרכזי הרפואה מרחוק. כן, זה כבר נהיה נדיר להגיע לבדיקה פיזית אצל רופא משפחה. מאז שהוחלט לסבסד את אמצעי הרפואה מרחוק, שגם ככה מחירם ירד בעקבות התחרות, כמעט כל המבוטחים נבדקים מביתם והרופאים נמצאים בחללי עבודה מרוכזים.

יש למה לחכות. מעבדת קורונה רובוטית בשנגחאי(צילום: GettyImages)

בדרך חזרה מהבדיקה עברתי ליד בית האבות שסמוך לקניון. בית האבות לשעבר, סליחה. עכשיו הוא בדיוק מסיים את ההסבה לבניין משרדים. מאז שמשרד הבריאות הבין, כמו בשאר העולם, שלא ניתן למנוע לחלוטין את סכנת ההדבקה של האוכלוסייה הפגיעה, רשתות דיור מוגן רבות נסגרו או עברו לשירות מרחוק. כך מתאפשר לקשישים להישאר בביתם ובקרבת חבריהם ובני משפחתם תחת השגחה רפואית וליהנות גם מפעילויות חברתיות בשיחות וידאו מקוונות. גם העלות הנמוכה יחסית של השירות מאפשרת ליותר אנשים לצרוך אותו.

ומה לגבי בתי החולים, אתם שואלים? אין הרבה חדש. שרת הבריאות החדשה הבטיחה הוספת תקנים ומיטות, אך טרם קיימה. העובדה שנבחרה לתפקיד כמינוי מקצועי לאחר לחץ של גופי בריאות שונים על מפלגת השלטון במהלך הבחירות עוד לא הוכיחה את עצמה. מומחים מסוימים לבריאות הציבור מעריכים שבחורף הקרוב יצטרכו לנעול את חדרי המיון מחשש לעומסים חסרי תקדים. מערכות חדשות שהותקנו אמנם מסייעות בתעדוף מאושפזים, אך הכמות הגבוהה שלהם לא באמת מאפשרת טיפול יעיל.

אבל לא הכל שלילי. אחרי הפיילוט המוצלח שערך איגוד המתמחים "מרשם" שהוטמע בהסתדרות הרפואית, הוחלט לפני כמה חודשים לקצר באופן גורף את משך התורנויות של הרופאים הצעירים. במסגרת הסכם הרופאים החדש הוחלט כי אורך התורנויות המרבי ברוב תחומי ההתמחות יעמוד על 16 שעות. עד כה נמצא שהמהלך תרם במידה ניכרת ליעילות המקצועית של הרופאים, וראשי המחלקות מרוצים.


יש למה לחכות. בישראל כמו בישראל, הדברים מתקדמים נורא לאט, אבל דווקא הקורונה האיצה את תחום בריאות הציבור באופן חסר תקדים, והציבה אותו כמעט בראש סדר היום החברתי. היום יותר מתמיד אנחנו מבינים את הצורך באבחון האישי, בסטריליות, ובנגישות - שיעורים שהנגיף אילץ אותנו ללמוד מהר, ובאופן יעיל. בכל מקרה, הגיע תורי. האדם שלפניי בתור בדיוק רכש את הקנביס הרפואי שלו. תהיו בריאים, נהיה בקשר בזום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully