נוסעת מתגוננת עם מסכה מנגיף הקורונה בשדה התעופה בן גוריון 10 במרץ 2020(צילום: ראובן קסטרו)

יד ביד עם הנגיף: כך תטיילו בעולם בשנת 2021

כמה פריטים הזויים תארזו לחופשה הבאה, איזה זן של נוסעים ייכחד מהעולם, למה שווה לדלג על פקיד הקבלה וכיצד יגשימו הרובוטים את הפנטזיה האולטימטיבית של התייר הישראלי?

איל שפירא
18/09/2020

בסוף חודש יולי, התפרסמה באתר החדשות "USA Today" ידיעה שטומנת בחובה את התגשמות הפנטזיה של התייר הישראלי. לא פחות. על פי הידיעה, מספר בתי מלון בארצות הברית, ובהם מלונות ברשת הילטון ומריוט, החליטו לאמץ טכנולוגיה מתקדמת לטובת הריחוק החברתי: רובוט. ולא סתם רובוט, אלא רובוט שמביא לך לחדר את הארוחות ושאר ענייני שירות חדרים.

ואיפה מסתתרת הפנטזיה? הטיפ. הרי תיירים ישראלים רבים, כאשר הם נדרשים לשלם טיפ לבל-בוי אנושי, עלולים להיכנס לחרדה, לבלבול, לחוסר התמצאות במרחב ולמצוקה נשימתית. והנה מגיע הרובוט. שמפנק אותך, מצ'פר אותך, מצפצף לך בחיבה - ואתה פשוט שולח אותו לדרכו. בלי טיפ. בלי כלום.
אז מי אמר שמגפה זה רע?

פתיחת שמיים - טיסה ראשונה יצאה מנתב"ג לפי התו הכחול, 16 באוגוסט 2020. ניב אהרונסון
תשכחו מצ'ק-אין זריז. נתב"ג בצל הקורונה(צילום: ניב אהרונסון)

זוהי רק אחת מן ההשפעות של עולם התיירות שמשתנה - וימשיך להשתנות - בעקבות המגפה העולמית. יכול מאוד להיות שהשינוי יהיו נקודתי, זמני, מינורי, אך יכול להיות שההרגלים שאימצנו בימי הקורונה, יישארו איתנו גם אל תוך העתיד הרחוק, הרבה אחרי שיימצא חיסון לקורונה. כי לכו תדעו אילו עוד נגיפים מסתתרים אי-שם בעולם, כאלו שרק ממתינים להתפרץ.

אז איך נטייל בעולם בשנה הבאה? אי אפשר לדעת, אבל בהחלט אפשר לדמיין, וגם להסתמך פה ושם על מגמות שכבר נראות כיום, בעיקר בכל מה שקשור לריחוק החברתי ולהקפדה הניכרת על ההיגיינה האישית והציבורית.

נתחיל מעולם התעופה, שנדמה כי נפגע קשה יותר מכל ענף אחר בעולם. קודם כל, תשכחו מלהגיע לשדה שעתיים לפני הטיסה. צ'ק-אין בעידן המגפה ידרוש מכם שלוש, ארבע שעות ואולי יותר של בילוי בשדה. ריחוק חברתי, אתם יודעים.

צלחתם את העניין הזה? עכשיו מדברים איתנו על מושבי טיסה עם מחיצות מעוקלות, על מושבים בשני מפלסים ועל שאר פתרונות יצירתיים, אך מה שככל הנראה יקרה הוא טיסות בתפוסה חלקית, שבהן המושב האמצעי יהיה ריק. יהיה נוסע ליד החלון, יהיה נוסע ליד המעבר, ובאמצע - כלום.

מצד אחד, זה עשוי להעלים את אחת הבעיות המזעזעות ביותר בענף התעופה: הנוסעים הקשקשנים. אלו שצמודים אליך, מתחככים בך, ובעיקר לועסים לך את התודעה בסיפורים בלתי נגמרים. מצד שני, רוב אלו שעושים זאת הם, ובכן, ישראלים. לא כולם, ברור. אבל נתח נכבד מהם. מצד שלישי, אם אפשר למצוא יתרון בכל הבלגן הזה, הוא מגיע בדמות העובדה שסופסוף נוכל לדפוק את חברות הלואוקוסט, שכבר לא יוכלו לגבות תעריפי אקסטרה על בחירת מושב. ואם יש משהו שאנחנו הישראלים אוהבים, זה לדפוק חברות. גם אם הן לואוקוסט.

אתגרי המזון המעופף

נוסף על הצרות הללו, יש מצב שבשנה הבאה תטוסו עם מסכות על הפנים. עכשיו נסו להתגבר על רעש המנועים המונוטוני ולהסביר לדיילת איך אתם אוהבים את הקפה שלכם, כאשר השפתיים שלכם נעות מאחורי מסכה אטומה. נעים זה לא יהיה.

והאוכל. האוכל!

התגעגעתם לאוכל של מטוסים? ברור שלא. תכלס, אפילו בימי השפעת הספרדית אנשים לא התגעגעו לאוכל של מטוסים (וזה כלל לא משנה שלא היו אז מטוסי נוסעים). אבל גם אם כן התגעגעתם אליו - תשכחו ממנו. שוב, המגפה הארורה. מה שאומר שיותר ויותר ישראלים יעלו למטוס עם אוכל מהבית, וגם עם סרוויסים.

וזה הולך להיות קיצוני, אנשים. זה הולך להיות ממש קיצוני. כי המשוואה של: ישראלים + רעב + מקום סגור = מראות קשים. נאמר זאת כך: לעומת הישראלים, הבחור הזה - שחימם את הפיצה שלו במטוס בעזרת מנורת קריאה - ייראה כמו אציל בריטי בשעת סעודה אצל מלכת אנגליה.

מאמי, איפה ארזת את הריצפז?

נחתם בשלום ביעד, אספתם את המזוודה, והגעתם למלון. כבר כיום, ויש להניח שהמגמה תתרחב בשנה הבאה, מציעים בתי מלון רבים לבצע את תהליך הצ'ק-אין באמצעות אפליקציה, ללא מפגש עם אנשי הקבלה. נרשמים מראש, מקבלים קוד, חולפים בלובי וצועדים ישר לחדר. זה נחמד כשמגיעים למלון, וכנראה יהיה נחמד יותר כאשר עוזבים אותו. כי כאשר פקיד הקבלה שואל אותך האם לקחת משהו מהמיני-בר, עליך להיראות מופתע-על-גבול-הנעלב, וגם לשלוט היטב בהתרחבות האישונים, כדי שלא יעלו על השקר שלך. אבל אפליקציה? זה קל. פשוט פולטים "חחח" ומסמנים "לא".

בחדר עצמו, זוכים כבר עתה הסדינים והמגבות לכביסות אינטנסיביות מצד צוות המלון, בעוד שהמשטחים השונים - ברזים, כיורים, מתגי תאורה ואחרים - מקבלים טיפולי חיטוי קיצוניים (כך יש לקוות). אבל אנחנו, הישראלים, לא סומכים על אף אחד. וכך, יכול להיות שבשנה הבאה, במקום לתחוב למזוודה נס קפה של עלית מהבית, נראה מזוודות שמפוצצות ב"ריצפז" של סנו (בניחוח לבנדר!) או אפילו נוזל "מג'יק" לניקוי אסלות. כי מה שבטוח בטוח.

תכולת המזוודה לא תהיה הדרך היחידה לזהות ישראלים בחו"ל בקיץ של 2021. ניתן יהיה לזהות אותנו בעת שנתהלך ברחבי המלון עם מסכת פנים, כאשר רק האף מבצבץ החוצה. כמו שרק אנחנו יודעים לעשות. למעשה, זוהי הדרך הטובה ביותר לזהות ישראלים בחו"ל: גם בגלל שהאף בחוץ, וגם בגלל האף (קחו רגע).

הכול הולך להיראות אחרת. תיירים עם מסיכות בלאס וגאס(צילום: GettyImages)

אי אפשר לדבר על חופשה בחו"ל מבלי להזכיר, לפחות במילה, את מסעות השופינג הישראליים. אבל מגפה, אתם יודעים, ולכו תעמדו בתור רק כדי להיכנס לפריימרק.

מה שאולי יקרה זה שאת מסעות השופינג הגרנדיוזיים, תחליף רכישה און-ליין מהלובי, והגעת הפריטים למלון שלכם בעוד יום-יומיים. נכון, זה די הורס את הכיף, אבל עדיין תוכלו לחזור לארץ עמוסי שקיות שעליהן מתנוסס לוגו נחשק. ואפילו לא הייתם צריכים למדוד בתא המדידה חולצה שאלף אנשים מדדו לפניכם.

מה שכן, סוג אחר של "שופינג" שאולי ייכחד מן העולם הוא גניבת המגבות מבתי המלון. יש להניח שמגבות לא בדיוק יהיו הלהיט ההיגייני המנצח לשנת 2021. להיפך, אולי נביא איתנו במזוודה מגבות נקיות מהארץ, ונשאיר אותן אחרינו במלון. אולי אף נשאיר אותן כמתנת-טיפ למנקות החדרים, או אפילו לרובוט, זה שפינק אותם עם שירות החדרים ולא דרש טיפ. אז הנה, הנה הטיפ שלו.

ולסיום, אחת מחוויות האירוח האהובות ביותר על הישראלים היא בופה ארוחת הבוקר. כמו שופל מורעב, מתהלך הישראלי הטיפוסי ברחבי חדר האוכל, תר בעיניו אחר ערימות הגבינות והחביתות. אבל הבופה עלול להיות היסטוריה, ואולי ניאלץ לוותר עליו גם בשנה הבאה, לטובת מזון ארוז או הגשה אישית לחדר.

עבור ישראלים, לוותר על ארוחת הבופה במלון זה כמו לוותר על החופשה כולה. מה יקרה? אל דאגה: נמצא קומבינה. והקומבינה הזו תהיה כה מקורית, כה מופרכת, כה גאונית וכה מחוצפת - עד שאי אפשר בשלב זה בכלל להתחיל ולהבין כיצד היא תיראה. יש למה לחכות!

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully