היילי לו ריצ'ארדסון, בכורת "Unpregnant" של HBO, ספטמבר 2020(צילום: GettyImages)

המרדף הבלתי פוסק אחרי סדרות נגמר, לפחות לעת עתה

אחרי מספר שנים שבהן הוזרמו לכיווננו סדרות בכמויות שלא מאפשרות לאף אדם לעקוב אחריהן באמת, הקורונה אילצה את הוליווד לעצור, מה שמשמעו הוא הרבה פחות תכנים על המסך שלנו. גם אם לא ברור איך זה ייראה בעוד שנה, כרגע, על סף תשפ"א, ההפוגה הזו מבורכת

18/09/2020

בשנת 2015, במפגש עם עיתונאי ומבקרי טלוויזיה אמריקאים, טבע ג'ון לנדגרף את המושג "Peak TV". בתרגום חופשי מאוד לעברית: שיא הטלוויזיה. נשיא רשת הכבלים האיכותית FX התייחס לעלייה המסחררת בכמות הסדרות, כזו שלא מאפשרת יותר לאף אדם לצרוך את כולן אפילו אם יעשה את זה 24/7. באותה הזדמנות אמר לנדגרף כי הוא סבור שבקרוב התעשייה לא תוכל לכלכל את הדבר הזה - ההצפה העצומה הזו דוחקת אל השוליים כל כך הרבה יצירות שאנשים עבדו עליהן אבל זוכות למינימום התייחסות, פשוט כי הקהל לא מגיע אליהן. זו בועה שעתידה להתנפץ בקרוב.

הוא טעה. מדי שנה בשנים האחרונות, בעיקר הודות לנטפליקס - או בגללה - נוצרות יותר סדרות ועונות חדשות מאשר בשנה שלפני כן. כל שנה תקציב התוכן של ענקית הסטרימינג רק צומח וצומח. ב-2009 שודרו 210 סדרות מתוסרטות בארצות הברית. ב-2013, השנה שבה נטפליקס נכנסה חזק לעסקי התוכן המקורי בעזרת "בית הקלפים" ו"כתום זה השחור החדש", עלו בארצות הברית, בכלל השירותים והערוצים, 349 סדרות מתוסרטות. ב-2020 המספר כבר עמד על 532 סדרות. כל זה בלי לכלול תוכניות ריאליטי, דוקו וכיו"ב. כשמחשיבים את אלה המספר צומח בעוד כמה מאות.

חודשה ואז בוטלה. "זה מה שחסר לי עכשיו"(צילום: נטפליקס)

2020 לא אמורה הייתה להיות שונה. על פי התחזיות המוקדמות בוול סטריט, תקציב התוכן של נטפליקס השנה אמור היה לצמוח ל-17.3 מיליארד דולר, שני מיליארד יותר מאשר ב-2019. והיא כמובן לא לבד. החל מנובמבר של השנה שעברה הצטרפו אל שוק שירותי הסטרימינג - שכבר כלל גם את הולו, אמזון ואחרון - חברות ענק כמו דיסני ואפל, ומוקדם יותר השנה הגיעו גם השירותים של וורנר (HBO Max) ו-NBC יוניברסל (פיקוק). כולן משקיעות מיליארדים בניסיון למשוך אליהן את עיני הצופים באקלים שרק הולך ונעשה יותר ויותר צפוף.

אבל אז, בחודש מרץ, התפשט ברחבי הגלובוס וירוס חדש. העולם נאלץ לעמוד מלכת, צוותים של מאות בני אדם בודדו חברתית, הפקות הושעו. חצי שנה אחרי כן ויש חזרה מסוימת לשגרה, אבל החור הזה, חודשים שלמים שבהם רוב ההפקות לא יכלו להמשיך את צילומיהן, יצר כמה מציאויות בלתי הפיכות. לא מדובר רק בדיחוי של כמה חודשים שנתמודד איתו ואחריו פשוט נמשיך מאותה נקודה. השיבוש הזה כבר הביא לביטולם של פרויקטים רבים בשל התנגשויות לוחות זמנים של שחקנים ולוקיישנים. מהסיבה הזאת ביטלה נטפליקס למשל את הסדרות "עולם חדש" ו"זה מה שחסר לי עכשיו" אחרי שכבר חודשו לעונות נוספות, וממש ביום רביעי האחרון ביטלה רשת ABC את "סטאמפטאון" על אף שחודשה גם היא לעונה שנייה.

לגמרי "עולם חדש". עוד אחת שבוטלה בגלל הקורונה(צילום: נטפליקס)

התהליך השגרתי הארוך של הפקת סדרה הביא לכך שעוד לא הרגשנו את מלוא העוצמה של השיבוש הזה על מסך הטלוויזיה שלנו. רק עכשיו זה קורה. עונת הסתיו המסורתית בארצות הברית, שהייתה אמורה להביא איתה עונות חדשות של סדרות להיט כמו "האנטומיה של גריי" ו"החיים עצמם", נדחית. יש כרגע הרבה פחות דברים לראות בהשוואה לשנים קודמות. אבל האמת, אלה הן גם חדשות טובות. תם המרדף הבלתי פוסק אחר תכנים חדשים. אפשר סוף סוף להסתכל רגע אחורה ולחזור אל מה שפספסנו, וברוך ה' פספסנו המון. כל כך הרבה סדרות שבטח אמרו לכם שהן מעולות אבל עדיין לא הגעתם אליהן. סדרות מעולות שכבר ראיתם בעבר וכבר מזמן רציתם להתפנק עם איזו צפייה חוזרת.

כך תיראה תשפ"א. יהיו תכנים חדשים, אבל בשטף הרבה פחות גדול, הרבה יותר סביר, מה שמאפשר לנו הפוגה מבורכת, אפשרות להתעכב ולא רק לרוץ. השאלה הגדולה היא מה יקרה בשנה שאחרי כן. התחזיות המאיימות גורסות שהקורונה כאן כדי להישאר ונצטרך ללמוד לחיות איתה. אם כך אכן יהיה, משנה הזהירות של הוליווד ייאלץ להימשך, ההיקף יוסיף להיות קטן יותר, שפוי יותר. ומה רע בקצת שפיות, במיוחד בימים כל כך שבריריים.

  • נטפליקס
  • קורונה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully